Mała siostra Joanna Bizier BW.jpg

Śp. Joanna Bizier

„Nigdy nie będę żałować, że oddałam się miłości!”

— Mała siostra Joanna Bizier, założycielka Rodziny Miriam Betlejem (1923-2020)

29 listopada 2020 r., w wieku 97 lat zmarła w Kanadzie założycielka wspólnoty życia konsekrowanego Rodzina Miriam Betlejem. Wspólnota obecna jest w sześciu krajach świata: w Kanadzie, Rosji, Belgii, Urugwaju, na Haiti a od sześciu lat prowadzi także Ognisko od Pojednania w Józefowie k. Otwocka. Mała siostra Joanna Bizier była pedagogiem i wychowawczynią wielu pokoleń młodzieży w Quebecu, w duchu miłości do Boga, Matki Bożej i Kościoła.

 

Joanna Bizier urodziła się 7 lipca 1923 roku, w regionie Beauce, w kanadyjskiej prowincji Québec, jako dwunaste z czternaściorga dzieci, w rodzinie zamożnych rolników. W jej rodzinnym domu panował klimat głębokiej wiary katolickiej. Gdy Joanna miała zaledwie trzy lata, została przeniknięta miłością Boga Ojca i wiedziała, że jest przez Niego kochana miłością, która nigdy się nie skończy. W wieku siedmiu lat znalazła na strychu rodzinnego domu niewielką broszurkę pt. Ukryty skarb ofiarowania Jezusa, która otworzyła jej dziecięce serce na tajemnicę Odkupienia.

W wieku 16 lat wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Świętego Serca Maryi (Sœurs Servantes du Saint-Cœur de Marie), gdzie przez 31 lat pełniła funkcje nauczycielki i dyrektorki w szkole dla dziewcząt, a następnie zajmowała się kształceniem nauczycieli. W latach 1968-1974 pełniła funkcję przełożonej prowincjalnej swojej wspólnoty. W 1969 roku obroniła na Uniwersytecie w Ottawie doktorat z psychoedukacji pt. L’Éducation chrétienne et Rapport Parent (Edukacja chrześcijańska a Raport Parenta¹) opublikowany w Éditions Fides, w którym przeanalizowała zagrożenia, jakie niosła ze sobą reforma edukacji zaproponowana przez Komisję Parenta.

Od czasu Soboru Watykańskiego II, przez ponad dziesięć lat dojrzewało w niej powołanie do odnowy życia konsekrowanego, które zaowocowało opuszczeniem, nie bez wewnętrznego rozdarcia, Zgromadzenia Służebniczek Świętego Serca Maryi i założeniem w 1979 roku, za zgodą Stolicy Apostolskiej, nowej rodziny osób konsekrowanych Famille Myriam Beth-léhem (Rodzina Miriam Betlejem), w której kontynuowała misję wychowawczyni i nauczycielki wiary. 8 października 1969 roku, podczas audiencji u św. Pawła VI usłyszała od niego prorocze słowa pasterza: „Córko Kościoła!”. Wydarzenie to zaowocowało później szczególnym wymiarem charyzmatu Rodziny Miriam Betlejem, jakim jest miłość do Kościoła oraz budzenie tej miłości w sercach spotkanych ludzi. Jak sama często powtarzała, zawsze ożywiało ją pragnienie pomagania rodzinom chrześcijańskim w wydawaniu na świat nowych świętych. W 2017 roku s. Joanna Bizier obchodziła 75-lecie profesji zakonnej. Zmarła 29 listopada 2020 roku, w Kanadzie, w wieku 97 lat. Do ostatnich dni życia, duchowym synom i córkom powtarzała swoje przekonanie: „Nigdy nie będę żałować, że oddałam się Miłości!”.

Lilla Danilecka

 

¹ Ks. Alfons Maria Parent (1906-1970) był w latach 60. XX wieku jednym z członków Królewskiej Komisji ds. Edukacji w Quebecu, której zadaniem było przeprowadzenie reformy edukacji według założeń laickich i marksistowskich, wpisującej się w nurt tzw. spokojnej rewolucji (fr. révolution tranquille) w Kanadzie. Religia i wychowanie chrześcijańskie miały zniknąć ze szkół, nawet tych prowadzonych od trzech stuleci przez Kościół katolicki. Programy nauczania zostały przepracowane w duchu relatywizmu. Liczący ponad sześćset stron Raport Parenta został opublikowany w 1963 roku.

 

Pogrzeb siostry Jeanne Bizier, założycielki.

Urodziła się 7 lipca 1923 r. w Saint-Victor de Beauce, jako dwunasta z czternaściorga dzieci, córka Saluste Bizier i Marie Guenette. Oprócz 87 członków wewnętrznych i około 2000 członków zewnętrznych Rodziny Myriam Betlejem na całym świecie, przeżyło ją wiele siostrzenic i siostrzeńców, których bardzo kochała, a także wielu przyjaciół i znajomych.

 
 

Założycielka

 
Joanna-Bizier-small-christmas-tree.jpg

Joanna Bizier przyszła na świat 7 lipca 1923 roku w regionie Beauce, w kanadyjskiej prowincji Quebec, gdzie wychowała się w głęboko wierzącej katolickiej rodzinie jako dwunaste z czternaściorga dzieci Saluste’a Bizier i Marie Guenette.

Joanna-Bizier-nativity.jpg

Gdy miała zaledwie trzy lata została przeniknięta miłością Boga Ojca i wiedziała, że jest przez Niego kochana miłością, która nigdy się nie skończy. W wieku siedmiu lat znalazła na strychu rodzinnego domu niewielką broszurkę pt. Ukryty skarb ofiarowania Jezusa, która otworzyła jej dziecięce serce na tajemnicę Odkupienia.

W odpowiedzi na powołanie do życia konsekrowanego, wstąpiła do Zgromadzenia Sœurs Servantes du Saint-Cœur de Marie [Sióstr Służebniczek Świętego Serca Maryi], w którym posługiwała przez blisko czterdzieści lat jako nauczycielka i wychowawczyni. Obroniła doktorat z psychoedukacji na Uniwersytecie w Ottawie. 8 października 1969 roku, podczas audiencji u św. Pawła VI usłyszała od niego prorocze słowa pasterza, który powiedział do niej: „Córko Kościoła!”. Wydarzenie to zaowocowało później szczególnym wymiarem charyzmatu Rodziny Miriam Betlejem, jakim jest miłość do Maryi i do Kościoła oraz budzenie tej miłości w sercach spotkanych ludzi.

W 1974 roku s. Joanna podczas modlitwy usłyszała w sercu słowa, które później nazwała Słowem Założycielskim naszej wspólnoty: „Oczekuję od ciebie Doświadczenia Opatrzności…”. Słowa te wyrażają nasze powołanie do synowskiej ufności wobec Boga Ojca, który nieustannie działa w życiu swoich dzieci.

Jej kierownik duchowy, ks. Émile Turgeon, którego wybrała w wieku dwunastu lat, prowadził ją drogą coraz głębszej miłości do Boga i odpowiadania z uległością na Jego wymagania. Jej nieustanne poszukiwanie woli Bożej przygotowało ją do misji założycielki nowej wspólnoty a jej jedynym pragnieniem stało się dać Kościołowi świętych, świętych małżonków i święte całe rodziny!

Joanna-Bizier.jpg